Založiť webovú stránku alebo eShop
aktualizované: 23.06.2011 16:57:05 

O rím. kat. farnosti sv. Štefana v Piešťanoch

Drahovce

DRAHOVCE, dekanát Piešťany, Trnavská arcidiecéza, INÉ NÁZVY: Debret - 1113, Scepdras - 1246, Daraag, Darrag - 1309, Drahowcze - 1773, Drahovcz – 1900, Vederat, maď.: Drahócz – 1927, Drahóc, Vágdebrőd, ADRESA: RKFÚ, Hlavná 123, 922 41 Drahovce, tel.: 033/ 778 36 24, http://www.drahovce.sk/viewforum.php?f=15&sid=804728a6d20b3bfa0b068e3bd0b64b27, http://www.arcibiskupstvo.sk/dekanaty-a-farnosti/piestany/drahovce, KŇAZ: Rychlík Branislav (od r. 2008), PREDCHODCOVIA: 2. 6. 1670 – nanajvýš do r. 1674 - Vidomius Juraj Leopold (Vido Juraj Lepold), 21. 7. 1871 – 1878 – dekan - farár Praznovský Michal, 1893 – Borovský Jozef, 1902 – 1903 – Klas Imrich, 1919 – aj k r. 1927 – Révay Jozef, 1932 – 1934 – Očkovský Emil, 1940 – zástupca administrátora Blažo Michal, 1942 – administrátor Blažo Michal, k 17. 6. 1979 - Zuzák Augustín, 1980 – 1998 – Rajtar František, 1981 – 1990 – farár Bachan Pavol, 1. 7. 1998 – 2008 – Kučera Peter, vo farnosti: 1878 - 8. 12. 1902 (kedy zomrel) – na odpočinku Praznovský Michal, RODÁCI: Trnka Michal (narodený 19. 7. 1744, z iného zdroja: 27. 1. 1746), Janík Rudolf (12. 8. 1876), Csongrády Kazimír Michal, OFM (10. 4. 1905), Bolerázsky Bernard (26. 6. 1906), Lajcha Peter (20. 5. 1910), Vančo Ján (30. 12. 1913), Vetrík Rudolf (27. 7. 1951), Žilnay Stanislav (2008/ 2009 – seminarista 1. ročníka teológie), OBYVATEĽSTVO (k r. 1993): 2 521, 2 400 katolíkov, 56 krstov, 11 sobášov, 35 pohrebov, (k r. 1927): 2 145, 2 099 kat., 46 židov, Kostol sv. Martina (1777), Kaplnka sv. Cyrila a Metoda (1820), CIRKEVNÉ INŠTITÚCIE: Spolok sv. Dominika Savia, Drahovce - http://www.ssds.szm.sk, časopis Cestou s Pánom, www.ssdchat.estranky.sk, Katolícky dom, FILIÁLKA: Voderady, Z HISTÓRIE: Farnosť zriadená v r. 1755, odvtedy boli vedené aj matriky, filiálka Voderady pripojená 15. 1. 1999, dovtedy samostatnou farnosťou

 

Drahovce - Voderady (Dolné Voderady – 1927 – aj k r. 1999, maď.: Pusztavogyerád, časť obce Drahovce, rovnomenné Voderady sú aj samostatnou obcou a farnosťou, niekoľko km južne od Trnavy), filiálka farnosti Drahovce, dekanát Piešťany, Trnavská arcidiecéza, KŇAZI (do 15. 1. 1999): 1887 - Valenta Ján, 1921 – 25. 10. 1942 (kedy zomrel) – administrátor (neskôr ako farár) Gaudník Jozef, OFM, Mons., k r. 1993 - 1999 - spravovaná excurrendo z Drahoviec, OBYVATEĽSTVO (k r. 1993): 141, 138 rím. kat., žiadny krst, žiadny sobáš, 2 pohreby, (k r. 1927): 196, 187 katolíkov, 9, židov, z toho - vo filiálke Horné Voderady: 53 obyvateľov, všetkých katolíkov, Kostol návštevy Panny Márie (1821), Z HISTÓRIE: Voderady boli v r. 1824 - 15.1.1999 samostatnou farnosťou Dolné Voderady, odvtedy filiálkou farnosti Drahovce, k r. 1927 mali Dolné Voderady filiálku Horné Voderady, ĎAĽŠIE INFO: Dolné Voderady

TOPlist